ПРОФІЛАКТИКА ВИНЕКНЕННЯ ЗАХВОРЮВАННЯ НА БОТУЛІЗМ

         В теплу пору року завжди виникає загроза здоров’ю та навіть життю людини через харчові отруєння, викликані вживанням неякісних, зіпсованих або брудних продуктів. 

Особливу небезпеку становить гостре токсико - інфекційне захворювання — БОТУЛІЗМ.

Ботулізм  - це гостре токсико - інфекційне захворювання, яке зумовлює токсин бактерії Closridium botulinum. Збудники ботулізму широко поширені в природі. Спори бактерії з їжею і водою можуть потрапляти в кишківник людини, теплокровних тварин, птахів і риб. Спори збудника ботулізму стійкі до  факторів зовнішнього середовища і накопичуються в ґрунті, мулі, особливо в трупах тварин.

Основною причиною ботулізму є вживання в їжу неякісно приготовлених продуктів, що були забруднені бактеріями ботулізму.  Найчастіше це в'ялена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви тощо. Найчастіше причиною даного захворювання стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються випадки хвороби і після вживання продуктів вироблених у промислових умовах.

Накопичення ботулотоксину в продуктах харчування, як правило, не змінює їхніх органолептичних властивостей. Небезпечно вживати здуті консерви, навіть якщо смак та інші якості продукту не змінилися.

        Значну небезпеку становлять також невидимі для очей забруднення сировини та продуктів землею, фекаліями. Навіть у разі забруднення рани землею, пилом і створення сприятливих умов можливі випадки ранового ботулізму. 

          Період від моменту зараження до проявів перших клінічних ознак при ботулізмі може становити  від 8 годин до 10 діб, при рановому - 5-14 днів. Початок зазвичай більш-менш поступовий. Особливістю ботулізму є відсутність гарячки протягом всієї хвороби, нечіткість та різноманіття клінічних проявів у перші дні хвороби.

Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово:

  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення;
  • можуть спостерігатися короткочасні ознаки ураження травної системи: нудота, блювання, послаблення випорожнень, здуття живота, закрепи, біль у животі;
  • один з ранніх і частих (майже постійних) симптомів - сухість слизових оболонок порожнини рота;
  • порушення зору: зниження гостроти зору, подвоєння в очах, опущення верхньої повіки,  розширення зіниць;
  • порушення ковтання, зміна або зникнення голосу;
  • порушення дихання: утруднене дихання, відчуття браку повітря, задуха.

Для ботулізму характерне не тільки важкий перебіг захворювання, а й ускладнення такі як: набряк мозку, пневмонія, цистит, тощо. Зупинка серця та дихання можуть привести до смерті хворого.

         У профілактиці ботулізму  головним є:

- ретельне дотримання технології приготування копченостей, солінь, консервованих продуктів, як в домашніх умовах, так і на підприємствах;

- не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки; банки зі здутими кришками; банки, з яких щось витікає; банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах;

-  не слід купувати кров'яну і ліверну ковбасу, солену чи копчену рибу, буженину, шинку, консерви домашнього приготування тощо у випадкових осіб та в місцях стихійної торгівлі;

-  не вживайте в їжу продукти харчування, якщо не впевнені, що зберігання та/або транспортування відбувалось належним чином та маєте сумніви в якості продуктів; 

ретельне миття овочів та фруктів перед початком консервації.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря, оскільки перебіг захворювання та ймовірність ускладнень непередбачувані!

                                                                                                                                                                            Ніжинське районне управління

                                                                                    Головного управління

Держпродспоживслужби

                                                                                    в Чернігівській області

« Вода - природний ресурс нашої планети»

Вода – це  найважливіший  природний  ресурс  нашої  планети.  Як відомо, стан організму  людини залежить  від  чистоти  повітря, способу життя, якості продуктів  харчування, а також питної води.

Забезпечення населення безпечною водою в умовах воєнного стану є першочерговим питанням, що вимагає посиленої уваги та контролю.

Значна кількість хвороб людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних вимог на об’єктах питного  водопостачання.

За даними всесвітньої організації охорони здоров’я більше 80% відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.

Питна вода та її якість істотно впливають на всі фізіологічні та біохімічні процеси, що відбуваються в організмі людини, на стан її здоров’я. Отже, можна стверджувати, що якісні характеристики води, рівень її  забруднення впливає на стан захворюваності  населення.

У відповідності до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні  вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» питна вода  повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий  хімічний склад.

Головним критерієм безпеки питної води в епідемічному відношенні є повна відсутність у воді шкідливих  мікроорганізмів – збудників захворювань. Одним із показників бактеріального забруднення є кишкова паличка, яка  у порівнянні з іншими мікробами найбільш стійка у зовнішньому  середовищі. Через неякісну питну воду передається ряд захворювань бактеріологічної та вірусної етіології – холера, черевний тиф, паратифи А і  В, дизентерія, сальмонельоз, вірусний гепатит А, поліомієліт,  ентеровірусні інфекції, ротавірусні хвороби.

Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді, якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми. Адже систематичне споживання неякісної  води призводить до виникнення  неінфекційних хвороб: гіпертонічних, серцево-судинних, важких захворювань дітей грудного віку (метгемоглобінемія), збільшує смертність новонароджених; мікробне забруднення – призводить до спалахів інфекційних хвороб. Недостатня кількість кальцію у вживаній воді порушує функціональний стан серцевого м’яза, призводить до остеомаляції, що в подальшому призводить до тяжкості перебігу  кардіоваскулярних  захворювань. І навпаки, при надлишку кальцію ймовірне виникнення сечокам’яної хвороби, порушення водно-сольового обміну і раннє  звапніння  кісток у дітей.

Підводячи  підсумок, слід зазначити, що єдиним способом  оцінки якості та безпечності   питної води є проведення  лабораторних  досліджень  атестованою  лабораторією. Адже мікробне  забруднення, а іноді, і значна  кількість певних  хімічних  домішок  не  змінюють  суттєво  органолептичних властивостей  води (смак, запах, колір), а відповідно  і  не  викликають підозри щодо  її  безпечності,  але  можуть  негативно  впливати  на  здоров’я  людини.                                          Тому  рекомендуємо для  питних потреб та приготування  їжі  використовувати  чисту воду із  перевірених джерел питного  водопостачання, яка відповідає санітарним  вимогам,  або  бутильовану  воду придбану в торгівельній мережі.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

 

 

Ніжинське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби

в Чернігівській області