ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

ТАЛАЛАЇВКА — центр об’єднаної територіальної громади

За місцевими переказами назва села походить від першого поселенця – козака Талалая, який на місці нинішнього села збудував свій курінь. Є і інша версія походження назви. Народні перекази говорять, що коли монголо-татари підходили до села на перешкоді їм стала висока трава. Її називали «талалою». Так і виникла назва села. На згадку про ці події до наших днів збереглася Биківська могила, в якій, за переказами старожилів, сховані скарби сільської церкви.

В історичних документах назва «Талалаївка» вперше згадується у 1627 році, і звучить як Талайовка (Talaiowka). Так позначив на карті село французький інженер Гійом де Боплан – автор «Генерального опису України». Наприкінці XIX ст. – на початку XX ст. у енциклопедії Ф. Брокгауза і І. Ефрона село згадується як Талаївка: «Талаевка – село Черниговской губернии, Нежинского уезда, в 12 верстах от уездного города при реке Вьюница. Жителей 4463. Две ярмарки, земская школа, библиотека».

Перша згадка про школу в Талалаївці відноситься до початку XVIII ст., оскільки саме з цього періоду (1732 р) в селі відомий дерев’яний храм Святої Великомучениці Параскеви, при якому і діяла церковно-приходська школа.

З жовтня 1894 року в селі діяла Талалаївська школа грамоти для дівчаток, яка була заснована священником О. Величковським.

В роки другої світової війни на території села діяла партизанська група, яка ввійшла до партизанського з’єднання «За Батьківщину». День перемоги над нацизмом наближали понад 650 жителів, з яких 195 нагороджені орденами й медалями. 411 талалаївців загинули смертю хоробрих. Безсмертний подвиг героїв-односельців увіковічений обеліском Слави, який кожному нагадує про безсмертний подвиг українського народу.

У післявоєнний час у селі діяв колгосп ім. Чапаєва, розвивалася сфера послуг, функціонували лікарня, школа, дитячий садок, осередком культурного життя села був Будинок культури.

Зі здобуттям незалежності і розвитком підприємництва у селі утворилися фермерські господарства.

Мешканці села – активні учасники Помаранчевої Революції та Революції Гідності, учасники АТО (ООС). Уродженцю села, активному учаснику Революції Гідності, Герою Небесної Сотні Віктору Орленку присвоєно звання Героя України.