Фото без опису

З 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні?? оновлюються правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.

Чого стосуватимуться зміни та що потрібно, аби продовжувати поїздки всередині країни — розбиралося Суспільне.

За словами прем'єра Дениса Шмигаля, всі міжобласні перевезення будуть дозволені лише тим пасажирам, які мають COVID-сертифікат або дійсний негативний тест.

"Ми говоримо і про залізничний, і про авіаційний, і про автобусний транспорт... Громадського транспорту в містах та перевезень усередині однієї області нові правила наразі не стосуються", — заявив чиновник.

Перелік документів

З 21 жовтня міжрегіональні перевезення в Україні дозволятимуться лише за наявності у всіх водіїв, екіпажу авіатранспорту та пасажирів одного з документів:

  • довідки про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19;
  • документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації (міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат про вакцинацію проти COVID-19);
  • негативного результату ПЛР-тесту або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, який чинний 72 години (станом на час посадки);
  • паперової довідки за формою 063-О про отримання першої дози вакцини проти COVID-19 (її може видати лікар, який проводив щеплення).

Водночас для пасажирів віком до 18 років наявність вищевказаних документів не вимагається. Але для дітей від 12 років вимагатимуть дотримання маскового режиму. Відповідальність за наявність у всіх водіїв, членів екіпажу літака та пасажирів зазначених документів несе перевізник.

Чи можна показати сертифікат у "Дії"

??У МОЗ зазначають, що COVID-сертифікат на підставі одужання передбачений у додатку "Дія" та перебуває на етапі тестування: "Коли він стане доступним для користувачів "Дії", тоді його можна буде використовувати для того, щоб скористатись громадським транспортом для поїздок між регіонами".

Діяти такий COVID-сертифікат буде 180 днів — запевнили у міністерстві. Водночас там додали, що отримати паперову довідку про перенесену хворобу поки не можна, позаяк її отримання за правилами не передбачено. Громадяни зможуть використати такий COVID-сертифікат в "Дії", коли він стане доступним.

У міністерстві зауважують, що для поїздок між областями цифровий сертифікат у додатку "Дія" вже можна використовувати. Для цього підійде як "жовтий" внутрішній COVID-сертифікат (про отримання першої дози), так і "зелений" внутрішній COVID-сертифікат (про отримання повного курсу вакцинації).

Читайте також: Центри вакцинації продовжать працювати у "червоних зонах" — МОЗ

Протипоказання до щеплень

У МОЗ підкреслюють, що на сьогодні не існує затвердженої форми довідки про протипокази до вакцинації проти COVID-19, саме тому її не можна показувати під час міжрегіональних поїздок.

"Наголошуємо, що осіб, які дійсно мають абсолютні протипоказання до щеплення в Україні, менш як 1%. Йдеться про тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини (анафілактичний шок) або гіперчутливість до одного з компонентів вакцини. Постанова №1236 не передбачає, що громадяни можуть пред’являти під час міжрегіональних поїздок документ про протипокази до вакцинації", — йдеться у повідомленні.

Водночас громадянам пропонують зробити ПЛР-тест або експрес-тест на COVID-19 та використати його у поїздках між регіонами.

Залізничні перевезення

Як повідомила "Укрзалізниця", з 21 жовтня перевезення у далекому сполученні (денні, нічні та швидкісні поїзди) на "жовтому" та "червоному" рівнях будуть здійснюватися лише за наявності сертифікатів вакцинації або негативного тесту.

"У випадку відсутності вищезазначених документів провідник або стюард має право не допустити пасажира до поїздки. Повернення коштів за придбані білети в разі відмови від поїздки здійснюється згідно з правилами перевезень", — зауважили в УЗ.

Крім того, в компанії зауважили, що друкований або цифровий сертифікат (у додатку "Дія") чи негативний тест потрібні навіть у тому випадку, якщо пасажир робить посадку на поїзд далекого сполучення і виходить в межах однієї області. Водночас обмеження не стосуються приміського сполучення.

Для охочих проходити тестування "Укрзалізниця" обладнає на вокзалах спеціальні лабораторії, однак проходження експрес-тестів не буде безплатним.

Що відомо

  • 11 жовтня Кабінет міністр затвердив нові правила пасажирських перевезень на час карантину.
  • У Національній академії наук України прогнозують, що у період з 20 до 26 жовтня середня кількість нових випадків захворювання на COVID-19 на добу становитиме від 18 тисяч до майже 21 тисячі на добу.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов прогнозує, що пік захворюваності на COVID-19 в Україні припаде на кінець жовтня – початок листопада.