Велика війна Росії проти України позбавила нормального житла понад 2,4 млн людей. Однак це лише попередня цифра, оскільки підрахувати точну кількість знищеного майна, коли воєнні дії ще тривають, неможливо.

Ще навесні влада пообіцяла забезпечити українців житлом та компенсувати зруйноване майно. Наразі в Україні є кілька спеціальних програм, зокрема іпотека під низький відсоток.

Як українці зможуть отримати компенсацію за зруйноване майно чи списання боргів за ним, або оформити дешеву іпотеку?

Компенсація за зруйноване житло

Питання компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло постало майже одразу після початку великої війни. Вже 24 березня у парламенті зареєстрували проєкт закону, який встановлює правові підстави для здійснення відповідних виплат.

Через місяць після цього, документ прийняли за основу, але далі справа не пішла.

Голова профільного парламентського Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха не зміг пояснити причини затримки прийняття закону в цілому і термінів його розгляду у другому читанні.

Втім, виходячи з того, що це єдиний документ, який стосується компенсаційних виплат власникам нерухомості, схоже що саме за описаною в ньому процедурою і відбуватиметься цей процес.

Кому і за що виплачуватимуть компенсацію

Очевидно, що компенсації підлягатиме знищене нерухоме майно, тобто таке яке неможливо відновити шляхом проведення ремонту чи навіть реконструкції. Якщо ж відновлення можливе, то це вважається пошкодженим майном і виплати по ньому також здійснюватимуться. Ймовірно, в межах сум необхідних для його відновлення.

До нерухомого майна документом відносяться не лише квартири, інші житлові приміщення, приватні, садові та дачні будинки, але й "об'єкти будівництва". Тобто, компенсації підлягає пошкоджена чи знищена нерухомість, будівництво якої ще не завершено.

2,4 мільйона українців втратили домівки за час війни. Що з обіцяним житлом від держави?

Претендувати на отримання компенсації можуть громадяни України, які є власниками пошкодженої або знищеної нерухомості, інвестували в будівництво, є членами житлових кооперативів, або спадкоємцями всіх зазначених осіб.

Також на виплати можуть розраховувати ОСББ, управителі багатоквартирних будинків та кооперативів для відшкодування знищеного чи пошкодженого спільного майна.

Два важливих моменти. По-перше, компенсації не підлягатиме нежитлова нерухомість, автомобілі чи побутові речі, навіть якщо вони знаходилися в житловому будинку.

По-друге – це черговість. Виплати повинні здійснюватися за принципом "живої черги", в залежності від того коли надійшла заява на компенсацію.

Але багатодітні сім’ї, люди з інвалідністю I та II груп, учасники бойових дій та люди з інвалідністю внаслідок війни мають пріоритетне право на отримання коштів.

Спосіб отримання та розмір компенсації

Отримати компенсацію можна буде у кілька способів – грошима (вони прийдуть на поточний рахунок отримувача – із спеціальним режимом використання для цих цілей) у вигляді внеску у фінансування будівництва нового житла, або як фінансування робіт з відновлення пошкодженого майна.

Щодо розміру компенсації, то про конкретні суми чи відсотки поки не йдеться. Об’єм відшкодування залежатиме від вартості житла та ступеня його пошкодження.

Будівництво, викуп чи оренда. Що з житлом для переселенців: розбір

Якщо мова йде про відшкодування у вигляді фінансування будівництва житла, то розраховувати можна лише на компенсацію в межах площі знищеної нерухомості. При цьому її максимальний розмір обмежено 150 квадратними метрами.

Ті хто втратив більше за площею житло і захочуть його відбудови в тих же межах, повинні будуть самостійно доплатити за квадратні метри понад норму.

Також є можливість відмовитись від квартири чи іншого житлового приміщення, яку пропонуватимуть у рамках компенсації, та обрати житло самостійно.

Як та куди подавати заявку

Є два способи, як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла. Зробити це можна онлайн через "Дію" (у застосунку або на сайті), або особисто – через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

В обох випадках треба заповнити спеціальну форму. Подати заявку може лише власник квартири. Для цього треба зайти у "Дію", обрати розділ "послуги" та "пошкоджене майно". Далі заповнити форму, вказати всю необхідну інформацію, додати дані про об’єкт, фото/відео пошкоджень та контакти.

Якщо нерухомість є в Державному реєстрі нерухомих прав, дані про нього автоматично підтягнуться у застосунку "Дії" її власника. Тоді з меню достатньо обрати, яке саме майно пошкоджене.