Фото без опису

Через війну значна кількість українців покинули рідні домівки та змушені були шукати прихисток в інших громадах. У поточному році послугами державної служби зайнятості на Чернігівщині скористалися 604 внутрішньо переміщені особи, більша половина з яких  (313 осіб) звернулися цьогоріч. Станом на 1 вересня в області налічувалось 183 ВПО зі статусом безробітного.

Державна служба зайнятості пропонує ряд сервісів та послуг, спрямованих на сприяння у працевлаштуванні переселенців на новому місці. І для того, щоб скористатися ними, зовсім не обов’язково реєструватися в центрі зайнятості.

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png Послуги з працевлаштування

Протягом січня-серпня в нашій області за сприяння служби зайнятості працевлаштовано більше сотні ВПО. Громадяни, зацікавлені в роботі, мають можливість здійснювати її самостійний  пошук за допомогою Єдиного порталу вакансій , який акумулює вакансії державної служби зайнятості та провідних сайтів з пошуку роботи. Також можна оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram  та Viber

Проте, слід пам’ятати, що звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування, оскільки часто фахівці служби здійснюють оперативно підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, зокрема з організацією професійної підготовки безробітних безпосередньо на майбутньому робочому місці.

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png Професійне навчання

Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за професіями, які користуються попитом на ринку праці. Таке навчання здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та на замовлення роботодавця або для самозайнятості. До речі, служба зайнятості має систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, де можна за короткий термін здобути професію чи підвищити кваліфікацію.

У поточному році за направленням служби зайнятості  проходили навчання 9 переселенців.

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png Ваучер на навчання  

Громадяни, які мають професійну-технічну  чи  вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і внутрішнім переселенцям, за  затвердженим Мінекономіки переліком із 123 професій та спеціальностей. Їх, до речі, як і заклад освіти  та форму навчання людина вибирає самостійно. За ваучером можна здобути як робітничу професію, так і вищу освіту або підвищити кваліфікацію. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні - це майже 27 тис. грн. Якщо навчання коштує більше, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю вже самостійно.

Цьогоріч 13 переселенців отримали ваучер на навчання за професіями кухар, кондитер, машиніст-кочегар котельні. Серед них можливістю здобути вищу освіту скористалися 5 ВПО – вони обрали такі спеціальності: «Соціальна робота», «Харчові технології», «Агрономія», «Дизайн», «Електроенергетика, електротехніка, та електромеханіка».

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png Суспільно корисні роботи

У рамках урядової програми «Армія відновлення» служба зайнятості залучає безробітних до виконання суспільно корисних робіт. Цього року в області участь у таких роботах взяли понад 4,7 тис. безробітних, серед них понад сотня внутрішньо переміщених осіб.

Безробітні зводять фортифікаційні та захисні споруди, приводять у належний стан об’єкти цивільного захисту населення, розбирають завали, ремонтують пошкоджені приміщення, заготовляють дрова, допомагають готувати їжу для військових, зокрема сухпайки, плетуть маскувальні сітки та виготовляють окопні свічки для потреб ЗСУ.

Безробітні, залучені до суспільно-корисних робіт, отримують заробітну плату не менше мінімальної (6700 грн). Їх праця оплачується з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

 

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png  Надання грантів для створення або розвитку бізнесу

 У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатися у тому числі й внутрішньо переміщені особи.

Так, за програмо «Власна справа» можна отримати мікрогрант від 50 до 250 тис.грн. Ще одна програма «Грант для ветеранів», яка стартувала цього року, передбачає надання грантів до 250 тис. грн, до 500 тис. грн та до 1 млн грн. Ключовою вимогою обох програм є створення нових робочих місць.

Процедура надання мікрогранту максимально проста. Для цього претенденту потрібно подати заяву та бізнес-план через портал Дія, отримати позитивну оцінку ділової репутації «Ощадбанком», пройти  онлайн-співбесіду з фахівцями обласного центру зайнятості та дочекатися остаточного рішення Державного центру зайнятості. Повернення грантових коштів державі передбачається у вигляді сплачених податків і зборів у процесі діяльності підприємця впродовж 3 років.

У поточному році переможцями на отримання грантових коштів стали 108 наших земляків, серед них є й переселенка, яка відкрила у м.Чернігові перукарню.

https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/check-box.png  Надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування ВПО

Таким чином держава стимулює брати на роботу переселенців.

Служба зайнятості компенсує роботодавцю фактичні витрати на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних з числа ВПО.  Загальна тривалість виплат – 6 місяців впродовж року за умови збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у 2 рази. Детальніше читайте  на нашому сайті за посиланням: https://is.gd/jHzNwo

У поточному році 9 роботодавців області скористалися цією програмою фінансової підтримки, а 9 безробітних з числа ВПО отримали роботу. На оплату їх праці з Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття відшкодовано 142,9 тис. грн

 

На період дії воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його скасування роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО. Сума компенсації - 6700 гривень щомісяця, тривалість – 2 місяці.  Детальніше читайте  на нашому сайті за посиланням: https://is.gd/1bbBH9

У поточному році таку компенсацію отримали 47 роботодавців області, працевлаштувавши 57 переселенців. На оплату їх праці з Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття відшкодовано 729,2 тис. гр.

                                                                          Обласний центр зайнятості