УВАГА! ЛЕПТОСПІРОЗ!
Враховуючи збільшення випадків лептоспірозу в Чернігівській області в поточному році, зокрема два летальні, нагадуємо про це захворювання.
ЛЕПТОСПІРОЗ – інфекційне захворювання людини і тварин, що викликається патогенними спірохетами роду Leptospira. Вважається найпоширенішим зоонозом у світі. В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна, більшість випадків припадає на літньо - осінній період, коли люди більше часу проводять біля водойм.
Клінічні симптоми хвороби можуть бути різноманітними, тому можуть помилково сприйматися як прояви інших захворювань, таких як респіраторні чи кишкові вірусні інфекції, гепатити, грип чи COVID-19.
З огляду на це, пацієнтам слід бути проінформованими про існування такого захворювання, шляхи його зараження і вказувати лікарю, при появі скарг, факт купання у водоймах або інші вили діяльності, які можуть збільшувати ризик зараження бактеріями( дивитися нижче); а лікарям бути більш настороженим до цього захворювання, особливо в сезонний період, так як пізня діагностика або несвоєчасне лікування може призвести до летальних наслідків!
Основним джерелом інфекції у природі є різні види дрібних ссавців. У першу чергу небезпеку для людини і свійських тварин становлять пацюки та миші, які в основному хворіють без клінічних ознак та є носіями збудника все своє життя. Вони можуть поширювати лептоспіроз, забруднюючи навколишнє середовище сечею та через укуси людей чи тварин.
Особливу небезпеку в зараженні можуть становити водойми з стоячою водою, болотисті місця, де мешкають пацюки і миші та забруднюють їх своїми виділеннями. Часто зараження людей відбувається у присадибних господарствах, коли господарі наповнюють ємкості для поливу рослин, а пацюки та миші можуть забруднити воду. Захворювання передається людині внаслідок контакту з такою водою через подряпини шкіри, тріщини, рани або через слизові оболонки.
Зараження відбувається при вживанні води та їжі зі збудником, купанні, ловлі риби у заражених водоймах, догляді за хворими та інфікованими тваринами.
До групи ризику належать тваринники, меліоратори, працівники м‘ясокомбінатів, робітники очисних споруд та каналізації, мисливці, рибалки, шахтарі.
Хвора людина не становить небезпеки зараження для інших людей. Період від моменту зараження до появи симптомів складає від 2 днів до 4 тижнів, частіше 7-14 днів.
Клінічні прояви лептоспірозу:
- Висока температура тіла
- Озноб
- Головний біль
- М‘язовий біль, особливо литкових м‘язів
- Блювання
- Біль у животі
- Діарея (пронос)
- Почервоніння очей
- Висип на шкірі
- Жовтяниця
При важкому перебігу може розвивається печінкова, ниркова недостатність, менінгіт, геморагічний синдром, аж до летальних наслідків.
Як уникнути лептоспірозу?
- Уникайте потенційно заражених водойм. Купатися потрібно у спеціально відведених місцях. Ризик зараження зростає при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води.
- Бажано відмовитися від прогулянок босоніж у заболочених місцях.
- При виконанні польових робіт, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно дотримуватися правил безпеки: одягати гумові чоботи, рукавиці та ін.
- Забороняється вживати сиру воду з відкритих водоймищ.
- Вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин від лептоспірозу.
- Уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами.
- Знищуйте гризунів у особистих помешканнях.
За найменшої підозри на лептоспіроз негайно зверніться до лікаря! Усі хворі на лептоспіроз, незалежно від тяжкості, підлягають обов'язковій госпіталізації, оскільки перебіг захворювання та ймовірність ускладнень непередбачувані.
Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!
Ніжинське районне управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Чернігівській області