Фото без опису

Це урядовий проєкт, в рамках якого пропонується механізм залучення незайнятих трудовою діяльністю громадян, у тому числі й зареєстрованих безробітних, до суспільно корисних робіт у період воєнного стану. Що це за роботи та як вони організовуються на Чернігівщині? Про це наша розмова з директоркою обласного центру зайнятості Людмилою Ключник.

  • Людмило Анатоліївно, тож що таке суспільно корисні роботи?
  • Суспільно корисні роботи - це види тимчасової зайнятості в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт оборонного характеру, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил України і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та життєдіяльності населення.

Рішення про організацію таких робіт приймаються обласними та районними військовими адміністраціями, за погодженням з військовим командуванням. Програма орієнтована на працездатних осіб, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи, зокрема безробітних та інших незайнятих громадян.

 

  • Коли такі роботи почали організовуватись у нашій області та скільки вже безробітних поповнили лави «Армії відновлення»?

 

  • Чернігівщина – одна з перших серед областей України долучилася до реалізації урядового проєкту «Армія відновлення». У нашій області суспільно корисні роботи стартували в середині жовтня минулого року. Загалом на сьогодні службою зайнятості вже видано понад 7,5 тис. направлень безробітним на такі роботи і за цим показником наша область знаходиться у пятірці лідерів серед регіонів України. Суспільно корисні роботи організовуються у 52 із 57 територіальних громадах області.

 

  • А які види суспільно корисних робіт є пріоритетними для нашого регіону?
  • Перелік таких робіт залежить від потреб громад і, у порівнянні з минулим роком, він значно розширився. Для нашої області актуальними є ремонтно-відновлювальні роботи, розбір завалів постраждалих через війну будівель, облаштування укриттів цивільного захисту, заготівля дров. Також безробітні залучалися до зведення фортифікаційних споруд, завалів на шляхах в напрямку ймовірного руху ворога, чергування у пунктах незламності, приготування їжі та сухпайків для військових, виготовлення окопних свічок, плетіння маскувальних сіток.

До речі, на плетіння сіток для ЗСУ лише в цьому році видано більше 500 направлень безробітним громадянам у 17 ОТГ області. Зокрема, на Менщині залучені до суспільно корисних робіт безробітні  допомагали комунальникам ремонтувати та чистити криниці; на Бахмаччині безробітні жінки, які володіють швейною майстерністю, займалися ремонтом та пошиттям одягу для військових; у Чернігові та навколишніх селах безробітні активно долучилися до розбору завалів та відновлення будинків місцевих жителів.

- Яким чином здійснюється фінансування суспільно корисних робіт?

- Відповідно до законодавства, фінансування суспільно корисних робіт може здійснюватися за рахунок коштів замовника, коштів місцевих бюджетів, благодійних внесків або інших не заборонених джерел. Роботи ж, у яких беруть участь зареєстровані безробітні, а також віднедавна (за останніми змінами) незайняті внутрішньо переміщені особи, фінансуються за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Зокрема, на заробітну плату безробітних мешканців нашої області з Фонду вже витрачено майже 37 млн грн.

 

  • На яку заробітну плату можуть розраховувати безробітні за виконання суспільно корисних робіт?
  • На період участі у суспільно корисних роботах з безробітними укладається строковий трудовий договір. Донедавна законодавством було встановлено, що оплата праці за такі роботи встановлюється у розмірі мінімальної заробітної плати (6700 грн).

31 жовтня 2023 року набрали чинності зміни до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану. Відтак, оплата за відпрацьований повний місяць на таких роботах складається з основної та додаткової заробітної плати та не може перевищувати півтори мінімальні заробітні плати (на сьогодні це 10 050 грн).

У наступному році планується 2 підвищення мінімальної заробітної плати, а отже оплата праці за виконання суспільно корисних робіт також зросте: з 1 січня – до 10 650 грн., з 1 квітня – до 12000 грн.

Для порівняння: середній розмір допомоги по безробіттю на сьогодні становить 4360 грн. Враховуючи, що серед отримувачів допомоги по безробіттю більшість отримує її в мінімальному розмірі (1500 або 2500 грн), то участь у цій програмі для них є можливістю поліпшити своє матеріальне становище. А ще – долучитися до праці на Перемогу, що також немало важливо у наш нелегкий час.

                                                                   Записала Світлана Шеремет