Фото без опису

Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Особливо популярним тютюн став в XVII–XVIII столітті.

Тютюнопаління, як одна з форм вживання тютюнових виробів, залишається однією з найбільш поширених шкідливих побутових звичок у світі.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я близько третини населення нашої планети від 15 років і старше є завзятими курцями. За останній десяток років тютюнопаління стало прямою і опосередкованою причиною смерті 30% з усієї кількості людей віком від 35 до 69 років і 14% людей старше цього віку. Серед країн Європи Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління серед населення.

Негативний вплив вживання тютюнових виробів обумовлений речовинами, які утворюються під час перегонки тютюну. Тютюновий дим містить близько 1200 різних компонентів, більшість з них мають отруйну дію.

Основна активно діюча отруйна речовина тютюнового диму – нікотин, який є судинною отрутою, впливає на центральну і вегетативну нервові системи. Він добре всмоктується через слизову оболонку рота, дихальну систему, органи травлення і шкіру.

Віддалені негативні ефекти пов’язані також зі смолами, які містять канцерогенні речовини і спричиняють злоякісні захворювання; окисом вуглецю та окисними газами, які сприяють розвитку серцево-судинних захворювань; подразнюючими засобами і ціанистим воднем, які обумовлюють виникнення захворювань органів дихання.

Особливо чутливі до негативного впливу тютюну на організм – діти, і не тільки, коли палять, а навіть якщо просто часто знаходяться в накуреній кімнаті.

На сьогодні поняття «тютюнові вироби» визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» — це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Держава на всіх рівнях здійснює всі заходи для зменшення тютюнопаління, а саме:

 • Пропаганда здорового способу життя, вільного від споживання тютюнових виробів;
 • Створення економічних та правових умов, що сприяють зменшенню споживання тютюнових виробів;
 • Охорона прав тих, хто не курить, жити в середовищі, вільному від тютюнового диму;
 • Інформування про шкідливість вживання тютюнових виробів, про рівні вмісту смол та нікотину в димі сигарети;
 • Лікування тютюнової залежності;
 • Протидії незаконному ввезенню та обігу тютюнових виробів;
 • Пропаганда родинно-сімейних традицій та виховання здорової дитини.

Обмеження щодо реалізації та споживання тютюнових виробів встановлюються Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та іншими актами. 

В свою чергу цим законом забороняється:

 • Реалізація (продаж) тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, особами, які не досягли 18 років, у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, у місцях проведення спортивних змагань, з рук та у не визначених для цього місцях та ін.;
 • Продаж товарів дитячого асортименту, які імітують тютюнові вироби;
 • Реклама тютюнових виробів;
 • Куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів, у ліфтах і таксофонах, у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я, навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, на дитячих майданчиках, у під’їздах житлових будинків, у підземних переходах, у пасажирському транспорті загального користування, у приміщеннях закладів ресторанного господарства, об’єктів культурного призначення, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ, на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Також вищезазначеним законом вимагається:

 • у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, готелів, гуртожитків, в аеропортах, на вокзалах для куріння повинні бути спеціально відведені та обладнані для цього місця.

За порушення вищевказаних обмежень та вимог законодавством передбачена відповідальність.

Профілактичні заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів спрямовані на попередження бажання починати курити (формування основ здорового способу життя, негативне ставлення до всіляких шкідливих звичок, в тому числі і до тютюнопаління) та на припинення куріння.

З профілактичною метою, особливо серед дітей та молоді, доцільно проводити навчальні, розважальні заходи, тренінги, бесіди, активно залучати до занять фізичною культурою, спортом, роботі у секціях, гуртках і таке інше.

Бережіть власне здоров’я, здоров’я своїх близьких та людей, які вас оточують!

                                                                                                                                                  Ніжинське районне управління

                                                                       Головного управління

                                                                       Держпродспоживслужби

                                                                       в Чернігівській області