Фото без опису

          Синоптики пророкують нам часті грози, буревії і сильні дощі. З року в рік прогнози все гірші, неухильно зростає кількість гроз, а разом з ними, кількість жертв і матеріальних збитків. У зв’язку з цим кожній людині необхідно знати як можна захиститись від стихії та її найнебезпечнішого прояву блискавки.

   Якщо Ви не знаходитесь в зоні дії системи активного блискавкозахисту, то захиститися від блискавки майже неможливо, можна лише знизити ймовірність ураження розрядом. Для цього дуже важливо знати правила поведінки під час грози, оскільки їх ігнорування або порушення може тягнути за собою вкрай серйозні наслідки.

             Небезпека блискавки полягає в тому, що вона вражає не тільки об’єкти, в які потрапляє, але і ті, які знаходяться поряд. Ось чому опинившись під час грози на відкритій місцевості, потрібно терміново знайти укриття і припинити рух.

             При цьому важливо знати, на якій відстані знаходиться грозовий фронт. Цю відстань можна визначити, підрахувавши кількість секунд, які розділяють спалах блискавки від громового звуку.

           Якщо їх розділяє пауза тривалістю в одну секунду, то це значить, що гроза знаходиться на відстані 300-400 м, якщо дві секунди – відповідно, грозовий епіцентр знаходиться за 600-800 м.

          Під час грози найбезпечніше заховатись в низині, канаві, ямі. Одною з відомих порад є звичайне лежання на землі, але враховуючи той факт, що удар блискавки від точки удару розтікається на сотні метрів по поверхні землі, віддаючи їй електричну енергію, може вражати все на своєму шляху, що має провідникові властивості. Тож однозначно довіряти цій теорії не варто, оскільки протиставити їй можна факт рекомендованого переміщення під час грози до місця укриття невеличкими кроками, що за законами фізики зменшує силу ураження тіла людини при проходженні наземного потоку струму.

            Рекомендовано до наближення грозового фронту збудувати з підручних засобів шалаш, що в деякій мірі захистить від прямого удару струмом.

           Також, маючи автомобіль, варто перечекати грозу в середині – корпус автомобілю виготовлено із алюмінієвих та стальних сплавів, що дозволяє блискавці обтекти кабіну по поверхні та заземлитись в поверхню землі, при цьому обійшовши суху кабіну.

           Той самий ефект може надати звичайна туристична палатка, роль провідника на якій відіграє шар дощової води. Але бажано встановлювати палатку перед початком дощу, щоб земля під нею була сухою.

            Розбиваючи на швидку руку табір, необхідно звернути увагу на топографію території. Наявність обгорілих або зламаних дерев повинна особливо насторожити у такій ситуації. Укриття не повинно мати блукаючих протягів.

          Усі металеві предмети, повинні бути якнайшвидше перенесені на відстань 20-30 м від точки вашого укриття.

          Перебувати в укритті варто в сидячому положенні, згрупувавшись, підігнувши під коліна голову та щільно звівши разом ступні ніг, щоб запобігти проходженню можливого наземного потоку струму через тіло. Також варто виготовити ізоляційну підстилку для якої можна використати туристичний килимок (каремат), надувний матрац, декілька разів згорнений поліетилен, наплічник, вільний одяг або сухі гілки хвойних та листових дерев, поліна. Ізоляційна підстилка не повинна бути вологою або мокрою.

           Досить спірною є порада щодо сухості вдягненого одягу – адже з одного боку вологий одяг може послужити ініціатором проходження через нього надлишку блискавичного струму, з іншого – послужити захисним екраном для електролітичного тіла людини.

         Як відомо, перебувати під кроною поодинокого дерева небезпечно. Надійне укриття – гуща дерев. Помічено, що в одні дерева блискавка вдаряє часто, в другі – рідко, треті грозові наслідки взагалі минають.

         Найчастіше удари блискавки можна спостерігати на дубі. Крім нього, часто уражаються тополі, ялинки, сосни, рідше – берези, липи, і дуже рідко горіх.

         В копицях сіна ховатись не варто, оскільки в них блискавки влучають досить часто.

         Найоптимальнішим рішенням під час грози буде знайдений дім, про перебування в якому під час грози можна попросити у господарів, пояснивши ситуацію.

         Перебуваючи під час грози в домі, також варто дотримуватись певних мір безпеки:

  • • Закрити усі вікна і кватирки;
  • • Вимкнути усі електроприлади, вийняти з мережі живлення всі штекери та зовнішні антени;
  • • Під час грози, варто знаходитись в центрі кімнати, триматись подалі від водопровідних та каналізаційних труб та мереж опалення;
  • • В загородніх і дачних будинках потрібно подалі триматись від печей та груб.

 

Кульова блискавка

        Кульова блискавка – явище досить рідке і не вивчене наукою. Тим не менше, утворення такого вкрай небезпечного для життя рухливого згустку електроенергії має місце під час грозових штормів і в Українських широтах.

        Головне при зустрічі з кульовою блискавкою – не робити різких рухів і не бігати. Найменший рух повітря в приміщенні здатний маніпулювати її надшвидким рухом, та як запевняють певні джерела, викликати її вибух.

        Якщо неподалік виникла кульова блискавка, потрібно не поспішаючи відступитись назад, закриваючи при цьому руками лице та намагатись знайти укриття. Якщо кульова блискавка реагує на рухи, варто лягти на підлогу, закривши голову і шию.

      Період життя кульової блискавки як правило, не перевищує 15-20 хвилин, після чого вона вибухає, або просто зникає.

      Варто пам’ятати, що в ряді випадків, пряме попадання блискавки спричиняє утворення відкритого полум’я та як наслідок - пожежі, тож потрібно заздалегідь бути готовим до такого явища.

      Людині, яка постраждала від удару блискавки, варто терміново провести закритий масаж серця та штучне дихання з подальшим зняттям шоку.

Будьте обережні!