24 лютого життя українців безповоротно розділилося на «до» і «після». Війська російської федерації обстріляли українські прикордонні застави, завдали ударів із повітря по десятках об’єктів військової інфраструктури України. Колони живої сили та техніки ворога почали просуватися вглиб України і по Чернігівській області включно. Село Велика Дорога, що фактично розташоване вздовж автотраси, одразу після початку повномасштабного наступу росії на Україну стало транзитним пунктом для окупантів. Життя тут завжди рухалося разом з потоком машин, однак 25-го лютого цей рух на військовий лад перекроїли колони російської військової техніки. Понад місяць село Велика Дорога було під окупацією. На базі школи створили штаб і госпіталь, з крапельницями на стінах та закривавленими матрацами, жили у людських хатах, ховалися у погребах, техніку паркували у дворах. За період окупації у Талалаївській громаді згоріли 18 будинків, ще 67 постраждали від обстрілів. Одна людина загинула від поранення уламками, а чотирьох мирних жителів було розстріляно. Навіки залишаться в пам’яті рідних, друзів, знайомих, колег, односельців: Наталія Пилипенко (с.Велика Дорога), Ольга Чуль (с.Велика Дорога), Валентин Семьонов (с.Велика Дорога), Людмила Семьонова (с.Велика Дорога), Олександр Войтенко (с.Талалаївка). Завдячуємо та низько вклоняємося нашим Героям, що стали символом гідності, віддавши життя за долю України і наше майбутнє: Янісу Лупіксу, Вікторові Орленко, Миколі Кононову, Станіславу Перевері, Вадиму Благовісному, Юрію Лаврінцю, Валентину Яхно. Всі ми побачили підступність і жорстокість ворога, відчули на собі жахи страшної війни. Але ворог грубо прорахувався. Хотів нас знищити, а зробив сильними, як ніколи. Люди усвідомили, щоб вижити, вони мусять згуртуватися. Завдяки злагодженій співпраці керівництва, жителів громади, старостатів, військових, волонтерів, приватних підприємців, медиків, поліції та багатьом іншим небайдужим громадянам, наша громада трималася та навчилися разом долати всі негаразди, які приніс ворог на українську землю. Допомагали хто чим міг — знаходили шляхи, щоб привезти людям хліб, продукти харчування, ліки, засоби гігієни, інші необхідні речі. Минув рік, як села нашої громади звільнено від російських окупантів і поступово відновлюються від втрат. Ми дякуємо українським воїнам за наше звільнення, а також усім і кожному, хто в цьому допомагав. Саме тому в громаді триває потужний волонтерський рух. Працівники сільської ради та її виконавчі органи, а також всі небайдужі жителі нашої громади збирають кошти для ЗСУ, заготовляють борщові та супові набори, плетуть маскувальні сітки, роблять окопні свічки, готують смачну випічку, збирають продукти харчування, теплі речі, щоб передати українським воїнам. Дякуємо всім, хто кує перемогу на своїх фронтах. Сьогодні, 31 березня, ми відзначаємо річницю звільнення сіл Талалаївської громади від рашистських загарбників. З нагоди цієї дати в с.Велика Дорога відбувся захід-реквієм за участю керівництва громади та місцевих жителів. Сільський голова Людмила Андрусенко подякувала усім,хто допомагає, підтримує та робить все можливе для наближення Перемоги, а особливо нашим захисникам, які щодня, ризикуючи своїм життям виборюють свободу для України. Також на захід завітали представники Товариства Червоного Хреста України та надали продуктові набори мешканцям громади, в яких повністю зруйноване майно, а також сім’ям загиблих цивільних та військових жителів громади. Зокрема представники Талалаївської сільської ради та старости громади відвідали могили загиблих і померлих захисників України щоб покласти квіти та вшанувати їх пам’ять хвилиною мовчання. Дякуємо жителям громади та гостям за участь у заході! Особлива вдячність тим, хто захищає наш мир та спокій і завдяки кому ми мали змогу організувати і провести захід. Разом до Перемоги!

Ніна Хребто

Начальник відділу культури, молоді та спорту