Алгоритм здійснення виплати за лікарняним

Тимчасова втрата працездатності – це період непрацездатності людини внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), який має тимчасовий характер і триває до відновлення працездатності.

Тимчасова непрацездатність працівників підтверджується листком непрацездатності.

Пропонуємо розглянути алгоритм виплати за листком непрацездатності

1. Застрахована особа звертається до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності.

2. Лікар за результатами огляду створює в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я медичний висновок про тимчасову втрату працездатності застрахованої особи, на підставі якого в Електронному реєстрі листків непрацездатності формується листок непрацездатності (ЛН) у разі наявності інформації про застраховану особу в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

3. Роботодавець в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України отримує ЛН в день його створення. На цьому етапі ЛН виконує лише інформаційну функцію.

Лікарняний набуває статусу “Готовий до сплати” через 7 днів після дати його закриття (для лікарняних по вагітності та пологах – через сім днів після дати відкриття). Роботодавець може працювати з ЛН.

Кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті. Роботодавець розглядає документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності не пізніше 10 робочих днів з дня набуття статусу «готовий до сплати» (для допомоги по вагітності та пологах – не пізніше 3 днів) та приймає рішення про призначення виплати, на підставі якого бухгалтерія підприємства нараховує допомогу.

Важливо!

Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Якщо період непрацездатності триває понад 5 днів – з 6-го дня страхову виплату фінансує Пенсійний фонд України.

Допомога по вагітності та пологах, по догляду за дитиною або іншим членом сім’ї надається застрахованій особі за рахунок страхових коштів з першого дня тимчасової непрацездатності.

У випадку тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання роботодавцем за рахунок коштів підприємства оплачуються перші  17 днів тимчасової непрацездатності. Пенсійний фонд здійснює фінансування страхової виплати з 18-го дня.

Для фінансування лікарняного за рахунок страхових коштів роботодавець не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення про призначення виплати формує в кабінеті страхувальника на вебпорталі Фонду заяву-розрахунок щодо сплати за листком / листками непрацездатності та направляє до Пенсійного фонду.

4. Пенсійний фонд України опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати.

5. Не пізніше трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку Пенсійний фонд України здійснює фінансування виплати на окремий рахунок страхувальника

6. Роботодавець, отримавши кошти на рахунок, як правило, не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати заробітної плати, здійснює виплату допомоги застрахованій особі.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

До уваги отримувачів житлових субсидій

Більшості громадян, які отримували субсидію під час опалювального сезону, на наступний період Пенсійний фонд України перераховує субсидію автоматично, без особистого звернення.

 Але звернутися до ПФУ до 1 липня 2024 року необхідно тим отримувачам субсидій, які відповідають одночасно усім  наступним умовам:

  • станом на 24 лютого 2022 році проживали або проживають на тимчасово окупованій територій або території активних бойових дій;
  • отримували субсидію на початок повномасштабної війни (у січні 2022 року) та продовжують отримувати субсидію;
  • з початку повномасштабної агресії не звертались щодо актуалізації відомостей про себе чи членів сім’ї або домогосподарства, адресу перебування, наявних комунальних послуг тощо з метою перепризначення субсидії.

Детальніше за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/23766.html

Також звертатися особисто для отримання субсидії потрібно, якщо:

заявник орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги;

  • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
  • кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих;
  • домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

У разі звернення  до 1 липня субсидію буде призначено з початку неопалювального періоду, після цієї дати — субсидія нараховується з місяця звернення.

Нагадуємо також, отримувачі житлової субсидії чи пільги на оплату житлово-комунальних послуг повинні повідомити орган Пенсійного фонду України протягом 30 календарних днів, якщо відбулися зміни у майновому стані та / або складі домогосподарства.

 Звернутися із заявою та декларацією про доходи та витрати для нарахування субсидії можна одним із способів:

  • особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальних громад, ЦНАПи;
  • поштою – на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області;
  • онлайн – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України , мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або через портал “Дія”.

 За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Пільги та надбавка до пенсії за донорство

Законом України “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові” від 30.09.2020 № 931-IX передбачено пільги для донорів, які здають свою кров добровільно. У разі здійснення безоплатно донації крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, донори набувають таких прав:

– працівники протягом 1 року після здійснення донації — допомогу з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням у розмірі 100 % середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи;

– здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти — право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 % встановленої у закладі освіти стипендії;

– військовослужбовці строкової служби та курсанти військових закладів освіти протягом 6 місяців після здійснення донації крові — право на одержання грошової надбавки у розмірі 25 % призначеного їм грошового забезпечення.

Інвалідність донора, що настала у зв’язку з виконанням ним донорської функції, прирівнюється до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання в порядку, встановленому законом. У разі смерті донора, що настала внаслідок виконання донорської функції, членам сім’ї померлого, які перебували на його утриманні, призначається пенсія у зв’язку із втратою годувальника. Призначення такої пенсії здійснюється в порядку та на умовах, встановлених законом для призначення пенсії сім’ї годувальника, який помер внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання.

Почесним донорам України законодавством надано право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 %  затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. З 1 січня цього року  надбавка почесним донорам зросла відповідно до збільшення прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (2920,00 грн) і становить 292 гривні.

Для призначення додаткових виплат потрібно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України з відповідною заявою, документом, який посвідчує особу (паспорт), РНОКПП та документами про нагородження нагрудним знаком “Почесний донор України”. 

Статус Почесного донора України набувають донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості 40 максимально допустимих доз, або плазми крові в сумарній кількості 60 максимально допустимих доз, або 40 максимально допустимих доз клітин крові (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити), незалежно від часу здійснення таких донацій. Таким особам видається посвідчення і вручається нагрудний знак “Почесний донор України”. 

До відома

У Чернігівській області надбавку до пенсії отримують 828 почесних донорів України.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Продовжуємо роботу з попередження травматизму на виробництві

Працівники відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області продовжують системну роботу з вивчення стану дотримання правил безпеки виробничих процесів, охорони праці та попередження виробничого травматизму на підприємствах області.

Упродовж травня відбулися робочі зустрічі фахівців Фонду з працівниками та посадовими особами підприємств: ПрАТ “Шляхове ремонтно-будівельне управління №82” (м. Мена),  ТОВ “Успіх Мена”, КУ “Менський територіальний центр надання соціальних послуг”, ПрАТ “МенаПАК” (м. Мена), ПП “Агропрогрес” (м. Носівка) та КНП “Чернігівська центральна районна лікарня”. Під час зустрічей надавалася методична допомога, консультації та роз’яснення щодо змін у чинному законодавстві, зокрема, Законі України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Порядку розслідування нещасних випадків на виробництві, проводились навчання працівників з охорони праці, вживалися заходи щодо опрацювання та впровадження системи управління охороною праці на підприємствах.

Для представників трудових колективів, роботодавців, організацій області наприкінці травня працівники Головного управління — в.о. начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Андрій Жидиньов та начальник відділу призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Лариса Артеменко провели вебінар. Під час онлайн-спілкування обговорено обставини і причини настання нещасних випадків на виробництві, приділено увагу питанню обов’язкового дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Учасникам заходу нагадали про відповідальність керівників за стан охорони праці у підрозділах, проведення профілактичної роботи по недопущенню нещасних випадків та професійних захворювань, а працівників — за дотримання правил безпеки при виконанні робіт та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.

Лариса Артеменко розповіла про збільшення розмірів страхових виплат (потерпілим та особам, які у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, отримують право на призначення) у зв’язку із збільшенням з 1 квітня мінімальної заробітної плати.

Нагадуємо!

Про кожний нещасний випадок на виробництві роботодавці зобов’язані повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом доби телефоном (0462) 678-458 ,не пізніше наступного робочого дня поштою вул. П’ятницька, 83 А, м.Чернігів, 14603 або  електронною поштою: main@cn.pfu.gov.ua 

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

 

Продовжуємо роботу з попередження травматизму на виробництві

Працівники відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області продовжують системну роботу з вивчення стану дотримання правил безпеки виробничих процесів, охорони праці та попередження виробничого травматизму на підприємствах області.

Упродовж травня відбулися робочі зустрічі фахівців Фонду з працівниками та посадовими особами підприємств: ПрАТ “Шляхове ремонтно-будівельне управління №82” (м. Мена),  ТОВ “Успіх Мена”, КУ “Менський територіальний центр надання соціальних послуг”, ПрАТ “МенаПАК” (м. Мена), ПП “Агропрогрес” (м. Носівка) та КНП “Чернігівська центральна районна лікарня”. Під час зустрічей надавалася методична допомога, консультації та роз’яснення щодо змін у чинному законодавстві, зокрема, Законі України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Порядку розслідування нещасних випадків на виробництві, проводились навчання працівників з охорони праці, вживалися заходи щодо опрацювання та впровадження системи управління охороною праці на підприємствах.

Для представників трудових колективів, роботодавців, організацій області наприкінці травня працівники Головного управління — в.о. начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Андрій Жидиньов та начальник відділу призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Лариса Артеменко провели вебінар. Під час онлайн-спілкування обговорено обставини і причини настання нещасних випадків на виробництві, приділено увагу питанню обов’язкового дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Учасникам заходу нагадали про відповідальність керівників за стан охорони праці у підрозділах, проведення профілактичної роботи по недопущенню нещасних випадків та професійних захворювань, а працівників — за дотримання правил безпеки при виконанні робіт та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.

Лариса Артеменко розповіла про збільшення розмірів страхових виплат (потерпілим та особам, які у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, отримують право на призначення) у зв’язку із збільшенням з 1 квітня мінімальної заробітної плати.

Нагадуємо!

Про кожний нещасний випадок на виробництві роботодавці зобов’язані повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом доби телефоном (0462) 678-458 ,не пізніше наступного робочого дня поштою вул. П’ятницька, 83 А, м.Чернігів, 14603 або  електронною поштою: main@cn.pfu.gov.ua 

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області